Balconies – Darem Trading

Balconies

Freedom to breathe.

It is the perfect place for a quiet breakfast or a nice evening. The balcony. A balcony not only increases comfort in your home, it also raises the value of your property.

Schüco balconies offer a wide variety of designs, optimum system compatibility, individual design options and a high level of weather resistance. They are suitable for newbuilds and existing real estate.

Features

THE RIGHT BALCONY FOR YOUR PROPERTY

Old or new buildings, single family homes or multiple family dwellings – Schüco balcony systems embellish any property.

The balconies from Schüco systems are made from high-quality material, which is durable and easy to maintain. The systems are characterised by variable installation options and minimal maintenance requirements. Schüco balconies create quality of life, increase comfort in your home and increase the value of your property in the long term.

Balcony extensions

Sonradan ekleme Schüco balkonu ile size çekici ve ekonomik bir seçenek sunuyoruz. Balkon, destekler tarafından taşınmaktadır ve duvar tarafında konsollar yardımıyla dış duvara bağlanmaktadır. Bu yapı türü eski ve yeni yapılar için uygundur.

Built-on balconies

Schüco binaya eklenti balkonu sonradan monte edilmektedir. Konstrüksiyon, serbest bir şekilde destekler üzerinde durmaktadır ve cepheye ankrajlanmıştır. Bu yapı türü eski yapılar için uygundur.

Stacked balconies

Schüco yığma balkonlar yüksek prefabrikasyon derecesi ile ön plana çıkmaktadır. Bu sayede kurulumu zaman tasarrufu sağlar ve ekonomiktir. İç kısımda kalan destekler, balkonun ahenkli bir şekilde cephenin genel görünümüne entegre edilmesini sağlar. Bu yapı türü eski yapılar için idealdir.

Cantilever balconies

Schüco konsol balkonlar, örneğin kaldırım, giriş veya park yeri bulunduğu için önlerine temel kurulamayan duvarlar için idealdir. Bu yapı türü eski ve yeni yapılar için uygundur.

INDIVIDUAL AND STYLISH

The face of a balcony is defined not only by supports and floor panels, but also by the railings.

For these stylish units, Schüco offers you a wide range of individual design options through a combination of different infill units with various balustrade systems.

G 52 R BALUSTRADE SYSTEM

Çağdaş balkonlar için modern korkuluk sistemi G 52 R çok yönlü kullanım imkanları sunar. Sistemin etkileyici görünümü, özellikle çok çeşitli sabitleme seçenekleri ve dolgu türleri ile belirlenir.

G 52 S BALUSTRADE SYSTEM

Schüco Sistemi G 52 S, çelik görünümlü alüminyum elemanlardan oluşan bir korkuluk sunar. Böylece alüminyum malzenin düşük ağırlık, renk ve şekil seçenekleri gibi avantajlarını modern çelik görünüm ile birleştirir. Birçok model ve RAL kaplaması ile temin edilebilen G 52 S ile modern mimari talepleri karşılayan ve bunun haricinde Euro kodunun statik taleplerine uygun olan korkuluk çözümleri mümkündür.

G48 RAILING SYSTEM

Korkuluk sistemi G 48, trabzan, taban kirişi ve düşey profilindeki net dikdörtgen çizgiler ve şekiller ile ön plana çıkmaktadır. Bu sırada korkuluk tüm balkon kenar profillerine ve çelik beton balkon platformlarına monte edilebilir. Taban kirişi, kenar profil ile birlikte etkin bir alt bitiş oluşturur. Korkuluk sistemi; cam çıtası ve dolgu elemanı kullanımı ile, her korkuluğa bireysel bir tasarım sağlamaya izin veren çok sayıda varyasyon seçeneği sunar.

ATTRACTIVE LIVING WITH BALCONY ROOFS

Keeping you dry throughout the year - Schüco balcony roofs can be universally retrofitted.

Balcony roofs extend the amount of use that can be made of balconies. When protected from wind and rain, balconies become an extended living room.

BALCONY ROOFS: INDIVIDUAL DESIGN OPTIONS

Schüco roofs offer you flexible design freedom in terms of form, design and size. The systems allows for the construction of saddle roofs, hipped roofs, corner roofs or mono-pitch roofs. The size is tailored perfectly to your balcony. Different glass thicknesses ensure that you feel safe even in bad weather.

Schüco balconies offer controlled drainage with flexible positioning of drainage supports and downpipes. This prevents humidity from penetrating your building structure. The roof constructions are simply hooked in by means of simple assembly.

GLAZING: MAKING BALCONIES MORE USABLE

Schüco balcony glazing can be used to create additional space. The system allows the custom design of loggias and balconies, and extends the period in which they can be used in the spring and autumn.

The glass units are inconspicuous and offer effective protection against external factors such as weather, noise or heat. The panes of glass are also extremely easy to clean.

FLOWER BOXES: A LITTLE BIT OF NATURE, DIRECTLY ON YOUR BALCONY

The length of the complete flower box can be freely adapted. The intelligent components make it an attractive and reliable system solution.

You can visit Schueco website for more information.


OTHER PRODUCT GROUPS